Popstrykane Podróże Leh Indie

Jakiś czas temu pokazywałem Wam post z Pangong Tso – himalajskiego jeziora na granicy Indii i Chin. Dzisiaj czas na kolejną porcję widoków z najwspanialszych gór na świecie –  a mianowicie Leh – stolicę Ladakhu, czyli himalajskiego regionu Indii.

Leh Indie

Położenie

Leh znajduje się na północnym terytorium Indii, dość niedaleko granicy z Chinami i Tybetem. Miasto położone jest na wysokości 3524m n.p.m., więc pierwsze dni w tym miejscu stanowią nie lada wyzwanie. Nawet wejście na pierwsze piętro w restauracji kończy się zadyszką. Organizm nieprzyzwyczajony do wysokości potrzebuje kilku dni, żeby zacząć normalnie funkcjonować.

Leh Indie

Wytchnienie w Leh

Po upalnych tygodniach, spędzonych w ruchliwych i gorących miastach centralnych Indii, himalajski, chłodniejszy klimat dał nam sporo wytchnienia. Samo miasto jest naprawdę piękne. Otaczają je wysokie szczyty. Z jednego z nich swój cień na miasto rzuca ogromy pałac (niegdyś dom rodziny królewskiej). Co ciekawe, budowla została wzniesiona na podobieństwo Pałacu Potala w Lhasie – domu Dalaj Lamy. Wszystkie drogi i budynki ozdobione są kolorowymi, typowymi dla buddyjskich rejonów, chorągiewkami, które trzepoczą na wietrze. Po ulicach zamist krów przechadzają się urocze jaki, które są jednym z symboli tego regionu i można je znaleźć pod wieloma postaciami – na kubkach, koszulkach, jako gliniane figurki i miliard innych.

Leh Indie

Leh Indie

Co robić?

Możliwości spędzania czasu w tej okolicy jest naprawdę wiele. Zaczynając od trekkingów na naprawdę spore wysokości, przez odwiedzanie okolicznych wiosek a kończąc na raftingu po lodowcowej rzece Zanskar. Nam udało się też wybrać do Pangong Tso, o którym wspominałem wcześniej.

Leh Indie

Leh Indie

Jak dotrzeć?

Do Leh możecie dostać się pokonując kilkaset kilometrów drogą Manali-Leh (podróż trwa około 2 dni, z noclegiem w namiocie na sporej wysokości). Można też dolecieć samolotem np. bezpośrednio z Delhi. Polecam Wam jednak choć w jedną stronę wybrać się lądem, ponieważ wrażenia z takiej podróży i widoki po drodze, zostaną z Wami na zawsze. Postaram się o nich trochę więcej napisać w osobnym poście.

Leh Indie

Po kilku dniach pobytu w górach ruszyliśmu dalej na zachód w kierunku granicy z Pakistanem do Srinagaru – stolicy Kaszmiru.

Written by 

9 thoughts on “Leh – stolica himalajskiego regionu Indii

  1. Oj taki trekking wśród tych domków i gór to bym chciała:) dużo o Indiach czytałam wpisów, ale większość zawsze pokazuje tę biedę, wybrzeże Goa czy kolorowe kadry jak z filmów Bolly. u Ciebie bardziej mi się kojarzy z Nepalem czy Pakistanem 😉 a te kadry, super

    1. Śpiwory się przydały, było naprawdę chłodno, ale do przeżycia 🙂 Więcej nocy byłoby mało wygodnie, ale jedną da się ogarnąć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.