Droga z Manali do Leh
Droga z Manali do Leh

Czas na kolejną porcję Himalajów! Ostanio pisałem Wam nt. stolicy tego górskiego regionu Indii – Leh. Dziś chcę Wam pokazać może nie najprostszą metodę na to aby się tam dostać, ale na pewno najciekawszą i najbardziej malowniczą. Krajowa droga z Manali do Leh jest absolutnie niepowtarzalna. Jej przebycie zajmuje około dwóch dni (przy założeniu, że poruszacie się autobusem).

 

Droga z Manali do Leh

Droga z Manali do Leh

 

Przepaście, wysokie szczyty i nocleg pod rozgwieżdżonym niebem

Muszę przyznać, że była to chyba najbardziej spektakularna podróż drogowa, jaką miałem przyjemność odbyć. Kręta, górzysta i wąska droga ma około 480 kilometrów. Wiedzie przez naprawdę spore wysokości, w tym przełęcz Taglangla, która (przynajmniej wg. Hindusów) jest drugą najwyższą przełęczą drogową na świecie i ma wysokość aż 5238 m n.p.m. W niektórych miejscach, pomimo tego, że był to sierpień padał śnieg.

Taglangla

 

Pokonanie drogi z Manali do Leh zajmuje mniej więcej dwa dni, co wiąże się z koniecznością noclegu na wysokościach. W naszym wypadku nocować przyszło nam na około 4000 m n.p.m. w parcianych namiotach rozstawionych tuż przy drodze. Gdy przyjechaliśmy na miejsce, gdzie mieliśmy spać i wysiedliśmy z autobusu wszyscy stanęliśmy jak wryci. Nigdy nie spodziewałem się, że na niebie może być aż tyle gwiazd. Każdy z nas stał tak dobre kilka minut z głową odchyloną w górę i gapił się bez słowa w niebo.

Droga z Manali do Leh

Droga z Manali do Leh

 

Choroba wysokościowa?

Po, oględnie mówiąc, chłodnej nocy przyszedł ciężki poranek. Każdego z nas złapały lekkie objawy choroby wysokościowej – zawroty głowy, ścisk w żołądku i potężne wręcz zmęczenie – wystarczyło dosłownie kilka kroków, żeby dostać zadyszki. Taka wysokość, bez aklimatyzacji, zdecydowanie robi swoje.

 

Droga z Manali do Leh

Droga z Manali do Leh

 

Tylko jeden kierunek

Całą drogę siedzieliśmy przylepieni do okien i podziwialiśmy widoki. Niekiedy naszą uwagę zwracały wraki ciężarówek leżących na dnie kilkusetmetrowych wąwozów. Droga, ze względu na swoją niezbyt imponującą szerokość, otwarta jest zawsze tylko w jednym kierunku – w konkretnych okresach można jechać do Leh a w innych, wracać do Manali. Należy też pamiętać, że można się nią poruszać, tylko w okresie od czerwca do października. W pozostałych miesiącach jest absolutnie zasypana śniegiem i totalnie nieprzejezdna.

 

Droga z Manali do Leh

Droga z Manali do Leh

Jeśli kiedykolwiek będziecie z Indiach i będziecie chcieli się dostać do Leh, nie idźcie na łatwiznę i nie lećcie samolotem. Chociaż w jedną stronę wybierzcie drogę z Manali do Leh. Co myślicie? Zdecydowalibyście się na taką trasę? 🙂

Written by 

12 thoughts on “Himalaje – Droga z Manali do Leh

  1. Co tu dużo mówić, naprawdę przepięknie tam jest patrząc na zdjęcia, choć i tak to pewnie kropla w morzu doznań jakie ma się będąc na miejscu. Himalaje to jakiś kosmos wizualny.

    1. Anita, szczerze mówiąc, w bardzo średnim, ale jakoś dają radę. Najgorsze chyba było to, że kierowca na początku palił zioło podczas jazdy ;D no ale dojechaliśmy cali i zdrowi 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.