Popstrykane Podróże = Tel Aviv - Jaffa

Tel Aviv - Jaffa

 

Jaffa (Yafo) to najstarsza część TLV. Znajduje się na samym południu miasta i to właśnie od tej dzielnicy rozpoczął się współczesny Tel Aviv. Wokół starego portu, powoli zaczęto dobudowywać kolejne części miasta. Początki Jaffy sięgają epoki bronzu. Odegrała też bardzo dużą rolę w średniowieczu, kiedy dotarły tu wyprawy krzyżowe. Ale dopiero od niecałych stu lat przeżywa swój prawdziwy renesans.

 

Jaffa

Jaffa

 

Kiedy około połowy XX wieku, zaczął powstawać współczesny Tel Aviv, niejako wchłonął on stare portowe miasteczko, które ze swoją wieżą zegarową i starym portem stało się wówczas najstarszą i jedyną, pamiętającą czasy starsze niż XX wiek, częścią Tel Avivu. Dla upamiętnienia historii, pełna nazwa miasta została ustalona na Tel Aviv – Jaffa.

 

Jaffa

Jaffa

 

W dzisiejszych czasach, Jaffa kusi turystów resztkami dawnej świetności. Dość mocno odróżnia się od współczesnego wyglądu miasta. Warto przyjść tu na spacer, szczególnie o zachodzie słońca i po prostu, bez większego planu zagubić się w wąskich kamiennych uliczkach, pospacerować po średniowiecznych placach i wybrać się na wzgórze z parkiem, z którego rozciąga się niesamowity widok na całą współczesną część Tel Avivu.

 

Jaffa

Jaffa

 

Jak dotrzeć? Najlepiej po prostu, z jakiejkolwiek części miasta, dotrzeć na plażę i wzdłuż wybrzeża podążać na południe, nie da się wtedy nie trafić 🙂

Zdecydowanie warto się tu wybrać. Po pierwsze dlatego, że jest tu zupełnie inaczej niż w pozostałych, bardziej współczesnych częściach miasta, po drugie dla widoków a po trzecie, żeby bez tłumu turystów dookoła, poczuć historię i klimat tego wspaniałego miasta.

 

Jaffa

Jaffa

 

Written by 

6 thoughts on “Jaffa (Yafo) – najstarsza dzielnica Tel Avivu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.