Zorza polarna na Islandii

Zorza polarna na Islandii

 

Ostatnio pisałem Wam o jaskiniach lodowych –  moim pierwszym marzeniu jeśli chodzi o zimową Islandię. Dziś pora na drugie – również spełnione, a mianowicie zorzę polarną. O samej zorzy również marzyłem od dawna, nie tylko w kontekście wyjazdu na Islandię. Fascynowały mnie te zielone mazy na niebie i zawsze myślałem, że fajnie byłoby je kiedyś zobaczyć. Okazało się, że zima na Islandii będzie do tego całkiem dobrym terminem. Na wyspie spędziłem 7 dni, aurorę udało mi się zobaczyć właściwie tylko jednego wieczoru, w moje urodziny. Chyba tak musiało być 🙂

Postaram się Wam dziś trochę podpowiedzieć, jak się przygotować do polowania na zorzę, co zwiększy prawdopodobieństwo jej zobaczenia i udokumentowania, a przy okazji pokażę Wam, jak wyglądała ta, którą mnie udało się zobaczyć.

 

Zorza polarna na Islandii

 

Skąd bierze się zorza?

Zorza polarna, inaczej zwana światłami północy, czy aurora borealis, jest efektem aktywności cząstek wiatru słonecznego, wpadających w pole magnetyczne ziemi i jonizujących się w wysokich partiach atmosfery. Jej intensywność zależy od aktywności słońca i prędkości z jaką te cząsteczki wpadają w ziemską atmosferę. Kolory zorzy bywają różne – zazwyczaj jest zielona, ale bywa też fioletowa, czy nawet pomarańczowa. Ukazuje się głównie, jako “tańczące” na niebie światła, które zmieniają swój kształt dość szybko. Zdjęcia, które widzicie, jako ilustracje tego posta zostały wykonane w kilkanaście minut, potem zorza zniknęła.

 

Zorza polarna na Islandii

 

Kiedy i gdzie można ją zobaczyć?

Na naszej półkuli – na jej północnych krańcach. Zazwyczaj powyżej 60 stopnia szerokości geograficznej – północ krajów skandynawskich, Grenlandia, Kanada i oczywiście Islandia. Bywa, że przy dużej aktywności słonecznej, zorzę można zobaczyć również w Szkocji czy Danii. Na półkuli południowej sytuacja ma się podobnie –  im dalej na południe tym lepiej – wtedy będzie to aurora australis, a nie borealis :). Jeśli chodzi o termin, to nie ma reguły, bo wszystko zależy od aktywności słońca, ale generalnie –  w zimie (od września do kwietnia). Wtedy noce są dłuższe – a Wasze szanse na udane polowanie rosną.

 

Zorza polarna na Islandii

 

Od czego zależy, czy zorza będzie widoczna?

Czynników wpływających na obecność oraz siłę zorzy polarnej jest wiele. Zjawisko jest mocno nieprzewidywalne, ale są jednak pewne rzeczy, o których powinniście pamiętać, jeśli chcecie zwiększyć swoje szanse.

 

1. Ciemność

Może to oczywiste, ale noc musi być ciemna. Im dalej od miejskich świateł się znajdziecie, tym lepiej. To torchę jak z obserowaniem gwiazd – ciężko jest zobaczyć je wszystkie, przebywając w mieście. Dopiero, jeśli znajdziecie się na jakimś odludziu, gdzie nie ma miejskich latarni, samochodów i oświetlonych domów, będziecie w stanie podziwiać prawdziwe piękno zorzy. Oczywiście, jeśli będzie wystarczająco mocna, to zobaczycie ją też nawet w Reykjaviku, ale jeśli chcecie zwiększyć swoje szanse to jedźcie gdzieś za miasto. Na Islandii nie będzie to trudne, wolnej i niezamieszkanej przestrzeni jest tam aż zanadto :).

 

Zorza polarna na Islandii

 

2. Zachmurzenie

Zorza powstaje w dość wysokich częściach ziemskiej atmosfery, dlatego niestety chmury mogą ją poprostu przysłonić. Zatem – im mniejsze będzie zachmurzenie, tym lepiej dla Was. Idealnie – pomiędzy 0 a 20%, wtedy będziecie widzieli całe niebo i będziecie mogli wypatrywać zielonych świateł północy. Po bieżącą prognozę pogody na Islandii wpadajcie na Vedur.is.

 

3. Aktywność słońca

Aktywność słońca mierzy się w tak zwanej skali KP. Wartości na tej skali mogą wahać się od 0 do 9, gdzie 9 to największa aktywność. Zorza, którą widzicie na zdjęciach ilustrujących ten post była w okolicy KP 3,5. Możecie więc sobie wyobrazić, jak wyglądałaby, gdyby wartość wyniosła 6, albo więcej. Generalnie przyjmuje się, że dobre warunki do obserwacji aurory zaczynają sie od KP 4. Śledźcie więc aktywność słońca na stronie Vedur – Northern Lights Forecast. Jeśli będzie w okolicy 3 i więcej ruszajcie za miasto.

 

Zorza polarna na Islandii

 

Co zabrać ze sobą na “polowanie”?

Jeśli macie wypożyczony samochód – idealnie. Wtedy będziecie najbardziej mobilni i niezależni. Zorzę, którą mnie udało się upolować zobaczyłem podczas jazdy samochodem. Jechaliśmy główną drogą i nagle po lewej stornie na niebie pojawiły się zielone pasy. Czuliśmy się trochę jak filmowi łowcy tornado, szybko znaleźliśmy jakąś boczną drogę, którą odjechalismy od świateł samochodów i pognaliśmy w stronę zielonego nieba. Juz po chwili zostaliśmy sam na sam z zorzą.

Polowanie na aurorę, może zająć sporo czasu. Będzie mroźno i wietrznie. Tak wietrznie, że czasem będzie Was przewracać. Koniecznie ubierzcie się ciepło. Jeśli to możliwe, weźcie ze sobą termos z ciepłą herbatą, żeby ogrzać się w międzyczasie i jeśli czujecie, że możecie spędzić poza domem całą noc, zabierzcie też jakieś czekoladowe przekąski, żeby nie opaść z sił w nieodpowiednim momencie.

Jako, że zorza zmienia się dosyć szybko, musicie być gotowi do równie szybkiego reagowania. Moja urodzinowa przygoda z aurorą trwała może z 20 minut, w których światła i kształty płynnie się zmieniały a potem zniknęły na dobre. Jeśli chcecie zrobić zdjecia na pamiątke, wszystko musi być wczesniej przygotowane.

 

Zorza polarna na Islandii

 

Planujecie uwiecznić zorzę na zdjęciach? Poniżej krótka lista spraw, o których powinniście pamiętać.

1. Statyw – bez niego nie obejdzie się żadna nocna fotografia, w tym fotografia zorzy polarnej. Robienie zdjęć w ciemności wymaga dłuższych czasów naświetlania, a więc ryzyko poruszenia jest ogromne. Jeśli nie będziecie mieli ze sobą statywu, zdjęcia będą po prsotu nieostre. Ewentualnie znajdzcie jakiś wiekszy kamień, czy pieniek, na którym będziecie mogli postawić aparat (dach samochodu od biedy też ujdzie), jednak statyw da Wam największą swobodę.

2. Aparat z trybem manualnym. Ważne, by móc dostosować ustawienia aparatu do warunków jakie panują do okoła. Idelanie jeśli będziecie mieli możliwość rezygnacji z ustawień automatycznych i ustawienia wartości otwarcia przesłony, długości naświetlania oraz wartości ISO. Jeśli Wasz aparat daje taką możliwość – róbcie zdjęcia z formacie RAW, który minimalnie kompresuje dane – to pozwoli na znacznie łatwiejszą obróbkę zdjęć po zgraniu na komputer. Przyda się też możliwość ustawienia samowyzwalacza – unikniecie w ten sposób poruszenia zdjęcia przy wciskaniu migawki.

3. Jasny obiektyw. Im jaśniejszy obiektyw tym lepiej. Idealnie jesli wartość przesłony przy maksymalnym otwarciu to będzie minimum f.2,8. Oczywiście inne sprzęty też się sprawdzą (mój np. ma wartości f3.5-5.6), ale im jasniejszy obiektyw, tym lepsza jakość zdjęcia – krótszy czas naświetlania, a w konsekwencji mniej “zaszumiony” obraz.

Aha, i ostatnia ważna rzecz. Aparat jest zdecydowanie bardziej czuły niz ludzkie oko. To co dla Was na niebie będzie szarozielonkawym paskiem na niebie, dla aparatu będzie całkiem fajną zieloną zorzą. Także próbujcie i sprawdzajcie efekty na bieżąco.

To co? gotowi na polowanie? Kupujcie bilety i w drogę!

 

Zorza polarna na Islandii

Written by 

12 thoughts on “Zorza Polarna na Islandii – jak ją upolować?

  1. Na Islandii byłam 9 lat temu. W czasach, gdy w internecie nie wiele można było znaleźć informacji. Wyspa mnie oczarowała i zachwyciła. Do tej pory polecam każdemu aby pojechał i zobaczył te krajobrazy. Ja byłam tam w lipcu, więc zorzy nie widziałam. Jaskinie lodowy zrobiły na mnie jednak wielkie wrażenie. I nie było tak zimne jak się spodziewałam. Albo może to ja się tak spociłam idąc do nich.
    Zdjęcia są przepiękne. Wspaniałe urodziny! Wszystkiego najlepszego 😉

  2. To na mojej bucket liście ścisła czołówka :):) Baaaaardzo mi się marzy zorza gdziekolwiek na Północy <3 Teraz mam plan na inny zakątek świata, ale nie myślę, że niedługo i ten zrealizuję!

    1. Polecam, bo wrażenia są niesamowite. Nawet przy tak relatywnie słabej zorzy, jak ta którą ja miałem okazję widzieć. Mogę sobie tylko wyobrażać, co byłoby gdyby była do zorza o najwyższym KP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.