weekend w Atenach - Odeon Heroda

Z czym kojarzą Wam się Ateny? Przed moim wyjazdem myśląc o tym mieście, przed oczami miałem tylko Partenon. Nie wiedziałem specjalnie dużo więcej, ani nie miałem jakichś wielkich oczekiwań. Weekend w Atenach to świetny pomysł, żeby odpocząć sobie trochę od pracy i codzienności, ponieważ znajdując się w tym mieście, można totalnie o niej zapomnieć. Człowiek trafia do innej rzeczywistości. Ateny są mega specyficzne, trochę brudne, trochę się rozpadają, trochę bałagan, trochę graffiti i kartony na głównej ulicy. Trochę podobnie, jak w Neapolu. W tym szaleństwie i niepoukładaniu jest jednak coś, co wsysa człowieka i powoduje zachwyt. Część ludzi nie lubi Aten właśnie za ten ogólny nieporządek. Część zachwyca się, tak jak ja. Jedno jest pewne. Nie da się odwiedzić tego miasta i pozostać obojętnym. Będziecie albo je kochać, albo nienawidzić.

Plaka

No dobra, ale przejdźmy do rzeczy – jeśli już zdecydujecie się na weekend w Atenach (albo 3-4 dni) to poniżej znajdziecie listę moich ulubionych miejsc.

Akropol

Chyba jedno z bardziej charakterystycznych wzgórz na świecie. Każdy chyba widział gdzieś zdjęcie górującego nad miastem Partenonu. Wapienne wzgórze nie jest może jakieś super wysokie, bo ma zaledwie 70 metrów, ale to wystarczy, żeby wyraźnie odznaczyć się na panoramie miasta. Akropolis to z greckiego “górne miasto”. Komentarz chyba zbędny, choć może… no tak – całe starożytne miasto z Teatrami, partenonem, świątyniami i innymi ciekawymi miejscami znajduje się własnie na akropolskim wzgórzu.

Akropol

Partenon

Symbol Aten. Marmurowa świątynia, poświęcona Atenie Partenos, wzniesiona najprawdopodobniej w połowie V w. p.n.e. Jest uznawana za idealny symbol architektury doryckiej, a w 1987 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Robi naprawdę niezłe wrażenie, szczególnie, jeśli człowiek sobie pomyśli ile tysięcy (7?) lat już te kamienie tak stoją i dalej dają radę!

Partenon

Partenon

Odeon Heroda Attyka

Bardzo dobrze zachowany starożytny teatr grecki, uznawany za największy i najlepiej zachowany obiekt tego typu. Zbudowany został przez Heroda na cześć jego małżonki. Był w stanie pomieścić 5-6 tysięcy widzów, a jego scena składała się z 3 pięter i miała aż 35 metrów szerokości.

Odeon Heroda w Atenach

Świątynia Zeusa Olimpijskiego

Największa świątynia w starożytnej Grecji. Budowa tego ogromnego “kościoła” trwała (z przerwami) 200 lat. Z całej świątyni niestety w tym momencie nie pozostało już za dużo, ponieważ w czasach średniowiecznych kamień ze jej murów był wykorzystywany do budowy domów… Trochę smutna historia.

Świątynia Zeusa

Forum Rzymskie

Leży u stóp Akropolu, tuż pod granicą dzielnicy Plaka. Oddane zostało do użytku w 10 w. p.n.e. jako nowy miejski plac centralny, po tym jak używana wcześniej Agora Grecka przepełniła się. Plac jest całkiem spory, bo jego wymiary to mniej więcej 100x110metrów. W czasach starożytnych na jego teren wchodziło się przez dwie monumentalne bramy, a w attykach całego placu znajdowały się sklepy.

Forum Romanum w Atenach

Plaka

Moja ulubiona dzielnica w Atenach. Znajduje się właściwie na zboczu Akropolu i jest po prostu wspaniała. Na każdym rogu i w każdej wąskiej uliczce, a nawet na schodach, znajdziecie tu stoliki i krzesła z setek małych klimatycznych knajpek. Jest to idealnie miejsce na odpoczynek po całodziennym zwiedzaniu przy stoliku z pyszną moussaką i winkiem, albo piwkiem. Jeśli zdecydujecie się na jedzenie w tej części miasta, co gorąco polecam, to koniecznie odwiedźcie knajpkę – Geros Tou Moria! Jest świetna!

Moussaka

Plaka

Wzgórze Areopag

Czyli wzgórze Aresa. Znajdziecie je tam, gdzie Akropol, niedaleko wejścia na teren starożytnego miasta. Idealne na obserwację zachodu słońca.

Wzgórze Areopag w Atenach

Zmiana warty pod Parlamentem

Nie mam niestety własnego filmu, ale polecam wrzucić hasło w youtube’a. To jak ubrani są strażnicy pod Parlamentem i to, jakim tanecznym krokiem robią całą zmianę warty, to jest totalny hit!

Zmiana warty pod parlamentem w Atenach

National Garden

Tuż obok parlamentu znajdziecie całkiem przyjemny park. Wysokie palmy i sporo innych roślin, urocze ścieżki. Polecam na winko i odpoczynek.

National Garden w Atenach

Monastiraki

Główny plac w Atenach. Pełen restauracji, straganów i ludzi. W okolicznych uliczkach ogromny targ, na którym można zdobyć wszystko! Dotrzecie tu na piechotę właściwie z wszystkich wcześniej wspomnianych miejsc, ale jak coś to przywiezie Was tu też metro linii 1 i 3.

Monastiraki

Panathinaiko

Jedna z ważniejszych budowli w Atenach, cała z marmuru. Zrekonstruowana. Stadion położony jest w naturalnym “dołku” terenu, a zbudowany został około 300 roku p.n.e. na wielkie igrzyska. Mógł pomieścić nawet 80 tysięcy widzów!

Panathinaiko

Wycieczka na Aeginę

Kolejna rzecz, którą polecam zrobić podczas pobytu na weekend w Atenach, to udanie się do portu i wycieczka promem na pobliską wyspę Aegina. Tam to dopiero można wypocząć. Kilka godzin na tej wyspie, a człowiek ma wrażenie, że zakrzywiła się cała czasoprzestrzeń. Dokładniejszy opis wyspy będzie w osobnym poście, ale sami zobaczcie jakie tam są widoki!

Aegina

To jak? Przekonałem Was, że weekend w Atenach to dobry pomysł? A może byliście już w greckiej stolicy i macie do dodania jakieś fajnie miejsca? Dajcie koniecznie znać, jakie były Wasze wrażenia!

Written by 

19 thoughts on “Weekend w Atenach – Co zobaczyć?

  1. Dla mnie Ateny najfajniejsze są nocą 😉
    Widać to co ma być widoczne (podświetlone), a to co mniej atrakcyjne, schowane jest pod zasłoną ciemności.
    Widać, że Grecy mocno zainwestowali w iluminację i robi to naprawdę fajne wrażenie.

    To co mnie zaskoczyło mocno przed sezonem (w pierwszej połowie kwietnia), to duży ruch na Place. Ulice i knajpki żyją. Podobało mi się.

    1. Masz rację, w nocy bardzo dobrze grają światłem! a w dzień można odrócic uwage jedzeniem i winkiem 😀

    1. Polecam bardzo, sporo promocji ostatnio widziałem na loty, a naprawdę nie potrzeba tam zostawac na bardzo długo. W weekend spokojnie można sie wyrobić 🙂

  2. Twój przewodnik przyda się jak najbardziej, kilka dni temu rozważałem nawet zakup biletów do Aten, więc prędzej, niż później to zrobię. Przy okazji fajne fotki 🙂

    1. Dzięki, staram się z tymi zdjęciami, w końcu popstrykane podróże ot co! 🙂 Ale to jeszcze starym aparatem robione, więc tymbardziej się cieszę, że się podobają 🙂

  3. Bardzo fajny i ciekawy plan na weekendowy wypad. Jeśli wreszcie tam kiedys dojadę to, chętnie skorzystam ze wskazówek. Odeon Heroda wygląda imponująco i ten zachód słońca w realu pewnie musiał być naprawdę piękny. Pozdrawiam

    1. tak, zdecydowanie Ateny mają w sobie coś magicznego. I o tyle o ile w Rzymie też jest dużo “ducha starożytności” o tyle tu, czuć go jeszcze bardziej moim zdaniem.

  4. Nawet jeśli jest tam rozgardiasz, to i tak mam nadzieję, że kiedyś uda mi się zobaczyć na własne oczy to, co pokazałeś na zdjęciach! Na żywo musi robić jeszcze większe wrażenie.

  5. Chyba dla mnie napisałeś ten artykuł 🙂 Jadę w tym roku do Aten i szukałem informacji o zakątkach, które warto zwiedzić. Teraz mam wszystkie pod ręką 🙂

    1. Bardzo się cieszę! Mam nadzieję, że się przyda. Gwarantuję, że Ateny Ci sie spodobają. Mega jest to miasto.

  6. W Atenach byłem… kilkadziesiąt razy 😉 Ostatnio niecały rok temu. I rzeczywiście Plaka super jest. Mam nadzieję, że będąc na Place dotarłeś na Anafiotikę – bo to jest zdecydowanie największy hit okolicy 😉

    A na marginesie: “jeśli człowiek sobie pomyśli ile tysięcy (7?) lat już te kamienie tak stoją i dalej dają radę”. V wiek (nie tysiąclecie) robi 2,5K lat 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.