Popstrykane Podróże - Blog Podróżniczy

Jeśli będziecie kiedyś w Madrycie i nie będziecie mieli co zrobić z czasem, koniecznie wybierzcie się do Toledo. Małe miasteczko, niedaleko hiszpańskiej stolicy jest prawdziwą perełką.

Toledo

Spokojnie można je zwiedzić w jeden dzień, a dostać można się bardzo łatwo z głównego dworca w Madrycie.

Podczas mojego wyjazdu do Hiszpanii, po tygodniu spędzonym w największych miastach (Barcelona + Madryt), małe Toledo było idealnym miejscem do chwilowego zwolnienia tempa.

Toledo

Co na miejscu?

Muszę przyznać, że miasteczko jest niesamowicie urokliwe. Na otoczoną wodą „wysepkę”, na której znajduje się Toledo można dostać się tylko kilkoma mostami przerzuconymi nad rzeką. Takie usytuowanie, w czasach średniowiecznej świetności, stanowiło idealną linię obrony przed ewentualnymi atakami. Widok jest niesamowity – niewielki skalisty pagórek, a na nim mnóstwo małych i większych budowli skąpanych w iberyjskim słońcu. Architektonicznie – spoty eklektyzm, ponieważ widać tu wpływy zarówno Chrześcijańskie i Żydowskie, jak również Arabskie.

Toledo

Toledo

W samym miasteczku – spora różnica wzniesień, właściwie, co kilkadziesiąt metrów traficie na schody, albo strome zejście w dół. Całe średniowieczne centrum pocięte jest krętymi, niesamowicie wąskimi uliczkami, a wyrastające tu wysoko kamienice z z szarymi kamiennymi elewacjami i pokryte czerwoną dachówką, dopełniają ozdobne ceramiczne kafelki w najróżniejszych kolorach. To wszystko składa się na niesamowity klimat, jaki panuje w Toledo.

Toledo

Nie będę wypisywał całej listy miejsc, które musicie odwiedzić, bo najlepiej po prostu trochę się zagubić i przejść całe miasteczko wzdłuż i w szerz. Nie zajmie Wam to wiele czasu, a za każdym zakrętem zaskoczy Was nowy, wspaniały widok.

Jak się dostać?

Z Madrytu najlepiej pociągiem. Podróż trwa około 30 minut. Bilet może nie jest najtańszy (około 20 Euro), ale pociągi odjeżdżają mniej więcej co pół godziny. Ze stacji w Toledo to już tylko kilka minut spaceru i będziecie na miejscu.

Toledo

 

Written by 

3 thoughts on “Magiczne Toledo – wycieczka z Madrytu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.