Keukenhof

Holenderski Keukenhof był na mojej liście podróżniczych marzeń od bardzo dawna. Właściwie od dziecka. Mój tata odwiedził go w latach osiemdziesiątych i od kiedy tylko pokazał mi slajdy z tego wspaniałego parku, wiedziałem, że kiedyś się tam wybiorę. Zajęło mi to trochę czasu, ale w końcu w kwietniu 2016 roku mi się udało. Od pewnego czasu chciałem też pojechać do Amsterdamu, więc postanowiłem upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Amsterdam plus Keukenhof.

Keukenhof

Keukenhof

Kilka słów o ogrodzie

Keukenhof to miejsce niesamowite. Otwarty nieprzerwanie od 1949 roku, dostępny do zwiedzania jest tylko przez 3 miesiące w roku, ale przez te 3 miesiące to chyba jedno z piękniejszych miejsc na ziemi. Zamienia się wtedy w ogromną, kolorową i pachnącą przestrzeń. Co roku sadzone jest tam ponad 7 milionów cebulek kwiatów. Na powierzchni ponad 30 hektarów możemy podziwiać wszystkie możliwe rodzaje i kolory kwiatów cebulowych. Począwszy od szafirków, przez tysiące odmian tulipanów, aż po korony cesarskie i lilie. Aby podziwiać ten niesamowity spektakl natury, przyjeżdżają tu ludzie z całego świata. Co roku jest to około miliona turystów.

Keukenhof

Keukenhof

Keukenhof

Informacje praktyczne

Oficjalna strona: Keukenhof

Keukenhof znajduje się w Holandii, w miejscowości Lisse, pomiędzy Amsterdamem a Hagą. Odległość od Amesterdamu to około 40 kilometrów, a od Hagi tylko nieco ponad 30.

Jak się dostać? Z Amsterdamu chyba najłatwiej autobusem. Odjeżdżają one kilkanaście razy dziennie z dworca głównego.

Cena biletu – autobus w dwie strony plus wejście do parku to 30 Euro. Nie jest to tania impreza, ale warta każdego centa.

Kiedy jechać? Trudno to dokładnie określić, bo to zależy od pogody, ale generalnie najlepszym czasem na oglądanie tulipanów są okolice połowy kwietnia. Wcześniej będziecie mogli oglądać wczesne wiosenne kwiaty i wczesne odmiany tulipanów. Później – resztki tulipanów, ale też lilie, korony inne piękności. Tak czy siak będzie pachnąco, kolorowo i pięknie!

Keukenhof

Keukenhof

Keukenhof

Keukenhof

To jak? Co sądzicie? Zwiedzalibyście? Ja byłem totalnie zachwycony i bardzo chętnie jeszcze bym tam kiedyś wrócił.

Written by 

13 thoughts on “Keukenhof – ogród pełen kwiatów

  1. Jak cudownie!!! Ostatnio byłam w ogrodzie przy zamku Dromoland (Irlandia), też było pełno kwiatów , nie taka ilość oczywiście ale i tak było jak w niebie. Od TAKIEJ ilości by mi zmysły oszalały. To musiał być niewyobrażalny zapach … możnaby posłodzić herbatę 😀 Cudo! Cudo! Aż chce się to przeżyć naprawdę. Cieszę się, że udało Ci się wreszcie spełnić dziecięce marzenie. Pozdrawiam.

    1. Noo trochę tak było że nie wiedziałem czy patrzeć, czy wąchać czy iść dalej czy stać i podziwiać. Warto po to zyć, żeby spełniać marzenia!

    1. Noo a na żywo masz jeszcze zapach i szersze widzenie wszystkiego. Naprawdę warto się tam wybrać!

  2. Świetnie to wygląda! I jak – były takie tłumy turystów, że nie dało się chodzić? To miejsce jest powszechnie przytaczane jako ofiara overtourismu.

    1. Właśnie powiem szczerze, że po liczbie ludzi, którzy tam jechali razem z nami bus za busem to bałem się, że będzie o wiele gorzej. Nie było bardziej tłocznie niż powiedzmy w krakowskim zoo. Albo może nawet mniej tłocznie? Ludzi sporo tak, ale spokojnie da się pospacerować i podziwiać widoki bez wpadania raz po raz na drugiego człowieka. Oczywiście polecem wizytę w tygodniu a nie w weekend.

  3. Byłam tam raz podczas majówki, ale z… 12-13 lat temu. Pływaliśmy wtedy barką po kanałach Holandii, co okazało się świetnym sposobem na zwiedzanie kraju. Tulipany przepiękne, pozostają w pamięci do końca życia 🙂

  4. Jak jest z przyrodą w Holandii w połowie kwietnia? Czy drzewa maja już liście? Czy poza pięknymi tulipanami nie jest na około smutno?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.