Londyn w jeden dzień

W piątek po pracy Pendolino do Warszawy, obowiązkowa przy każdej wizycie w stolicy pizza w Mące i Wodzie na Chmielnej, a potem szybko do hotelu i kilka godzin snu (po drodze jeszcze równie obowiązkowy pączek w cukierni Pawłowicz, również na Chmielnej. Plan na kolejny dzień – jeden dzień w Londynie.

Londyn w jeden dzień
Tower Bridge

 

W sobotę wstaliśmy o 3 i tuż po 4 byliśmy już na lotnisku Chopina, żeby złapać porannego Wizzaira do Londynu. Po dwóch godzinach lotu, w bardzo przyjemnym Airbusie A321 wylądowaliśmy w podlondyńskim, słonecznym tego dnia Luton. 30 funtów i 45 minut później dojechaliśmy już na dworzec St. Pancras/King’s Cross w centrum Londynu.

Nasz plan był dość napięty, aplikacja (wszystkim gorąco polecam Sygic Travel) pokazywała, że mamy 25h i 18 km zwiedzania 🙂

 

Londyn w jeden dzień
Widok z Muzeum Tate Modern

 

W planie mieliśmy:
 • Tower Bridge,
 • Katedrę Św. Pawła,
 • Millenium Bridge,
 • London Eye,
 • Pałac Westminsterski z Big Benem,
 • Westminster Abbey i Westminster Cathedral,
 • Victoria Station
 • Pałac Buckingham i The Mall,
 • Trafalgar Square z kolumną Nelsona,
 • Piccadilly Circus,
 • Oxford Street
Londyn w jeden dzień
London Eye

 

Oczywiście nie zakładaliśmy dokładnego zwiedzania każdej atrakcji, postawiliśmy po prostu na spacer.

Z King’s Cross wzięliśmy metro w okolice pierwszego “przystanku” czyli Tower Bridge. Muszę przyznać, że metro w Londynie działa fantastycznie, pociągi jeżdżą naprawdę co kilka minut (maksymalnie czekaliśmy chyba 4 minuty). Dodatkowo, nie trzeba kupować żadnych biletów, a przez bramkę przepuszcza zwykła karta płatnicza. Podróż w ramach pierwszej strefy (kilka przystanków z przesiadką) kosztowała ok. 20 PLN, więc nie jest najtaniej, ale da się to przełknąć 2 razy w ciągu dnia.

 

Londyn w jeden dzień
Big Ben

 

Pod Tower Bridge zaczęliśmy nasz spacer, który przebiegał z grubsza w takiej kolejności jak planowaliśmy. Ku naszemu zaskoczeniu, już około godziny 14 byliśmy “gotowi” ze zwiedzaniem i mogliśmy wybrać się na Fish&Chips :). Potem krótki spacer, piwo w typowym londyńskim pubie i powrót metrem na King’s Cross. Stamtąd znów pociąg, autobus i dotarliśmy na lotnisko. W Warszawie wylądowaliśmy po północy i muszę przyznać, że po pobudce o 3, ciężko było nam już w samolocie wytrzymać nie zasypiając. Spędziliśmy prawie 24 godziny na nogach, które dość mocno weszły nam do tyłków, ale zdecydowanie było warto. Dlatego już myślę nad tym, dokąd jeszcze można wybrać się na taką jednodniówkę.

 

Londyn w jeden dzień
Trafalgar Square

 

Poniżej przykładowe ceny i kilka zdjęć.

– bilety Wizzair Warszawa Chopin – Londyn Luton – 117 PLN (w dwie strony)
– pociąg z Luton do King’s Cross – 139 PLN (w dwie strony)
– fish and chips – 84 PLN
– zestaw w McDonald’s – 23 PLN (bardzo miła polska Pani manager nas obsługiwała :))
– Piwo w pubie – 25 PLN
– Kawa w Starbucksie – 16 PLN

 

Londyn w jeden dzień
Tower Bridge

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.