Czarny Staw Gąsienicowy

Rzadko chodzę po górach. Jak już jestem w trasie, to chłonę widoki i chodzę z bananem na twarzy, ale zawsze jakoś ciężko mi zaplanować kolejny wyjazd. Jeśli chodzi o Tatry jestem totalnym laikiem i byłem tam dosłownie kilka razy. Nie mam za sobą jakich mega zaawansowanych tras, ale dziś chciałem Wam pokazać kilka zdjęć z trasy nad Czarny Staw Gąsienicowy.

Czarny Staw Gąsienicowy

Czarny Staw Gąsienicowy

Praktyczne informacje

Trasa:  Kuźnice (Zakopane) – Przełęcz między Kopami – Murowaniec PTTK – Czarny Staw Gąsienicowy – Kuźnice 

Długość: 13km

Czas: 5-6 godzin

Trudność: łatwa

Height Difference: 600m

Kolor Szlaku: Żółty, Niebieski

Link do mapy: https://mapa-turystyczna.pl/route/spmq

Czarny Staw Gąsienicowy

Czarny Staw Gąsienicowy

Sezon, czy poza sezonem?

Czarny Staw Gąsienicowy to jedno z tych miejsc w Tatrach, które w sezonie przyciąga tłumy turystów. Nie jest to specjalnie zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę relatywnie łatwy dostęp, niezbyt trudną trasę unikatowość otoczenia. Jest jednak sposób, żeby doświadczyć tych wspaniałych widoków nie stojąc w tłumie ludzi i nie czekając godzinami na zrobienie ujęcia, gdzie nie będzie jakiegoś mistrza drugiego planu. Kluczem będzie wybranie odpowiedniego terminu na wizytę. Jeśli nie straszna Wam odrobina śniegu i trochę chłodu, wycieczka poza sezonem będzie idealnym rozwiązaniem. 

Ja zdecydowałem się na odwiedziny w listopadzie. Na trasie było już dość sporo śniegu, ale nadal na tyle niedużo, że dało się iść bez specjalnego sprzętu.

Czarny Staw Gąsienicowy

Czarny Staw Gąsienicowy

Trasa

Trasę najlepiej zacząć w Kuźnicach i pomaszerować żółtym szlakiem w kierunku Przełęczy między Kopami. Przełęcz będzie mniej więcej w połowie trasy. Z przełęczy wskakujecie na trasę niebieską. Mijając po drodze schronisko PTTK Murowaniec, po około 45 minutach dotrzecie na brzeg Czarnego Stawu Gąsienicowego.

Czarna toń górskiego jeziora kontrastująca z poszarpanymi ośnieżonymi szczytami (między innymi Kościelcem) robi piorunujące wrażenie. 

Czarny Staw Gąsienicowy

Czarny Staw Gąsienicowy

W drodze powrotnej koniecznie chociaż na chwilę zatrzymajcie się w Murowańcu i zagrzejcie jakimś dobrym żurkiem, albo herbatą z cytryną. Kiedy dotrzecie z powrotem do Przełęczy między Kopami możecie albo wrócić tą samą trasą (szlak żółty), albo kontynuować szlakiem niebieskim aż do Kuźnic, żeby nie powielać całej trasy.

Czarny Staw Gąsienicowy

Cała wycieczka nie jest jakoś szalenie wymagająca, ani wyczerpująca. Jeśli nie byliście zbyt wiele razy w Tatrach i chcielibyście wybrać się na jednodniową wycieczkę ta trasa będzie idealna.

Written by 

14 thoughts on “Tatry – Czarny Staw Gąsienicowy

  1. Przyznaję się, że tylko raz w życiu byłam w Tatrach, właśnie w takiej aurze niby zimowej, ale nie do końca (super to wygląda swoją drogą). Jako zielony człowiek w kwestii Tatr dopisuję trasę do listy “must hike” – żeby wstydu nie było ;-)) pociesza mnie fakt, że ponoć łatwo :-))

    1. Dokładnie – ta trasa jest wręcz idealna dla początkujących. No nie jest to może spacer na Gubałówkę, albo po Krupówkach, ale nawet bez specjalnej kondycji spokojnie da się to zrobić 🙂

  2. Czarny Staw Gasienicowy to moje ukochane miejsce w Tatrach, za którymi ogromnie tęsknię mieszkając na Islandii. Nad staw po raz pierwszy zabrała mnie moja sp babcia w 1995 roku! Później już każde wakacje spędzałam w Tatrach i marzyłam, by zdobywać szczyty… piękne czasy! Mam nadzieję, że szybko zabierzemy tam Kajtka! 😊

  3. Wiem, też się przyznam, że kocham przyrodę, systematycznie eksploruję Patagonię i Andy, a w Tatrach – choć byłam – nigdy nie zrobiłam szlaku. Jakoś tak się zawsze składa, że wpadam na Polski na święta i na chwilę i nie ma okazji. Zaczyna mi się marzyć, by to nadrobić! Mega foty 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.