Ostatnio pisałem już, co zobaczyć w Porto pierwszego dnia, żeby poczuć niepowtarzalny klimat miasta, wspomniałem też o sławnych piwnicach z winem. Te miejsca, to jednak zdecydowanie nie wszystko. Zastanawiałem się trochę, czy rozbić resztę na jeszcze dwa posty, ale postanowiłem pokazać Wam je w jednym miejscu. Możecie spokojnie podzielić sobie zwiedzanie na więcej części, ale jeśli się sprężycie, zdążycie z wszystkim w jeden dzień. Oczywiście lista nie jest wyczerpana i na pewno są jeszcze miejsca, w do których nie dotarłem, więc jeśli macie jakieś dodatki dajcie mi koniecznie znać! 🙂

No to zaczynamy!

Ogrody przy Palacio de Cristal

Trochę dalej od Centrum, ale wydaje mi się, że warto tu wpaść. Sam pałac wygląda trochę jak stary dworzec PKS w Kielcach (serio wygooglujcie sobie! :)), ale dookoła bardzo fajny park. Super się po nim spaceruje, można spotkać żyjące tu pawie, a z kilku miejsc będziecie mieli wspaniały widok na miasto i na rzekę Douro. Stoi tu też wielki napis Porto – zdjęcie z nim będzie na pewno dobrą pamiątką 🙂

Palacio de cristal Porto

Palacio de cristal Porto

Igreja Santo Antonio

Tuż, koło dworca Sao Bento – w samym centrum, piękny kościół z elewacją całą w błękitnych Azulejos – jeśli chcecie podążyć ich szlakiem w Porto, zajrzyjcie koniecznie tu.

Igreja Santo Antonio

Praca de Liberdade

Po drodze z centrum, w stronę Livrarii Lello, będziecie mijać wielki, majestatyczny plac miejski, z pomnikiem Dom Pedro IV.

Praca de Liberdade Porto

Livraria Lello

Po pierwsze, koniecznie, ale to koniecznie się tu wybierzcie. Po drugie zabookujcie bilety przez internet – pozwoli Wam to ominąć gigantyczną kolejkę. Ale do brzegu – Livraria Lello to trzecia, według Lonely Planet, najpiękniejsza księgarnia na świecie. Jest naprawdę wyjątkowa – kręte drewniane schody, ozdobne okna i magiczne wnętrze sprawiają, że nie można koło niej przejść obojętnie. Niektórzy twierdzą, że wnętrze księgarni było jedną z inspiracji J.K. Rowling, podczas pisania przygód o Harrym Pottrerze – sławna autorka mieszkała swego czasu w Porto. Czy potrzeba więcej rekomendacji? Zobaczcie zdjęcia.

Livraria Lello

Livraria Lello

Livraria Lello

Livraria Lello

Livraria Lello

Praca de Lisboa

Dosłownie na przeciwko księgarni, znajdziecie bardzo przyjemne miejsce. Mały dwupoziomowy skwer ze sklepami na dole i trawą na górze. Na górnym poziomie warto odwiedzić też bardzo fajną kanajpkę z ławeczkami i leżakami. Spróbujcie się tu zatrzymać na małe piwko i chwilę odpocząć. Taka zielona, wyluzowana oaza w samym centrum miasta.

Uniwersytet Porto

Jak już odpoczniecie, dosłownie kilka kroków dalej, znajdziecie budynek Uniwersytetu w Porto. Niby zwykły plac z fontanną i kościołem po drugiej stronie drogi, ale jeśli przyjdziecie tu w okolicach zachodu słońca, na pewno Wam się spodoba!

Uniwersytet Porto

Uniwersytet Porto

Igreja do Carmo

Zobaczcie zdjęcie, nie trzeba pisać nic więcej 🙂

Igreja do Carmo

Mercado do Bolhao

Targ z dosłownie wszystkim. Kolorowy, pełen zapachów i idealny do zdjęć.

Mercado do Bolhao

Mercado do Bolhao

Capela das Almas

Po drodze ze stacji metra na targ. Pamiętam go najlepiej, bo totalnie się go nie spodziewałem. Wychodzi sobie człowiek z metra i BAM!

Capela das Almas

Capela das Almas

Igreja santo Ildefinso

i znów błękitne azulejos 🙂

Igreja santo Ildefinso

Gotowi na przygodę z Porto?

 

Written by 

4 thoughts on “Co zobaczyć w Porto? – dzień drugi – Livraria Lello i wiele więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.