Kambodża słynie głownie z Angkoru – położonego na północy kraju kompleksu świątynnego, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Większość z Was kojarzy pewnie charakterystyczne budowle, porośnięte tropikalną dżunglą, które były tłem wielu filmów, w tym przygód Lary Croft w Tomb Raiderze. Czy jednak Kambodża ma do zaproponowania cokolwiek poza Angkorem? Czy jest co zobaczyć w Phnom Penh – stolicy tego wspaniałego kraju?

W tym wpisie pokażę Wam miasto i spróbuję przekonać, że warto się tam wybrać podczas pobytu w Kamodży.

 

Co zobaczyć w Phnom Penh

 

Zatem do dzieła.

Phnom Penh – co warto zobaczyć?

Pola Śmierci – Choeung Ek Genocidal Center

Poza Angkorem, Kambodża znana jest również z niechlubnej historii rządów Pol Pota, który w latach 1975-1979 swoim totalitarnym reżimem doprowadził do śmierci około 2 milionów ludzi, co na tamte lata stanowiło około 20% całej ludności kraju. Przy pomocy Czerwonych Khmerów w ciągu 4 lat swoich rządów próbował stworzyć nowe, całkowicie posłuszne społeczeństwo. Każdego, kto nie pasował do jego ideologii czekała śmierć.

Pola śmierci to smutny pomnik tamtych czasów i żywe muzeum ludobójstwa. Jako, że te okrutne wydarzenia miały miejsce stosunkowo niedawno, naprawdę czuć tutaj całą krwawą historię tego miejsca. Tutaj w masowych grobach chowane były ofiary totalitarnego reżimu. Oprócz samych pól, jest znajdziecie tu również małe muzeum, oraz bardzo wymowną, szklaną wieżę, wypełnioną czaszkami, które zostały wykopane z przysypanych ziemią dołów.

Miejsce zdecydowanie warte jest odwiedzenia, myślę, że lekko porównywalne z wizytą w Auschwitz. Nie będzie to na pewno wizyta przyjemna, ani rozrywkowa, ale opowie Wam wiele o historii tego wspaniałego azjatyckiego kraju.

 

Choeung Ek - Pola śmierci

Choeung Ek - Pola śmierci

Choeung Ek - Pola śmierci

Choeung Ek - Pola śmierci

 

Tuol Sleng – Więzienie i Muzeum Ludobójstwa

Tuol Sleng to dawna szkoła, zmieniona w więzienie, w którym przetrzymywano przeciwników ideologii Pol Pota. To stąd w dużej części ofiary kambodżańskiego totalitaryzmu trafiały na egzekucję na polach śmierci. Obecnie cały teren więzienia zmieniony jest w muzeum pamięci ludobójstwa. Można tu zobaczyć cele, w których więziono podejrzanych o spiskowanie przeciw reżimowi. Dodatkowo narzędzia tortur, który były wykorzystywane podczas przesłuchań. Będzie to dobre uzupełnienie wizyty w opisanym powyżej Choeung Ek.

Tuol Sleng

Tuol Sleng

Tuol Sleng

 

Srebrna Pagoda (Silver Pagoda) i Pałac Królewski

Pałac królewski to spory kompleks budynków i świątyń w mocno azjatyckim stylu. Znajdziecie tu sporo ozdobnych, ociekających złotem budynków. Oprócz siedziby kambodżańskiego Króla, traficie też do chyba najbardziej rozpoznawalnej świątyni stolicy, czyli Silver Pagoda – świątyni królewskiej Wat Preah Keo. W środku – wiele ozdabianych posągów Buddy w tym Budda kryształowy oraz ogromny posag Buddy inkrustowany ponad dziewięcioma tysiącami diamentów. Dodatkowo, pagoda wyłożona jest ponad pięcioma tysiącami srebrnych płytek – stąd wzięła się nazwa – Srebrna Pagoda.

srebrna pagoda phnom penh

 

Targi uliczne

Życie w Phnom Penh toczy się głównie na ulicach. Na wielu z nich znajdziecie typowe dla tej części świata uliczne targi, gdzie zaopatrzyć można się dosłownie we wszystko – od papieru toaletowego, przez różnej maści owoce i warzywa, na mięsie i rybach (również żywych) kończąc. Polecam Wam wybrać się na taki targ, żeby doświadczyć całej burzy kolorów, mnóstwa zapachów i niesamowitego azjatyckiego zgiełku na własnej skórze. Gwarantuję Wam, że absolutnie każdy Wasz zmysł będzie zaangażowany i przepełniony bodźcami.

 

Odpoczynek nad brzegiem Tonle Sab i Mekongu

Po ciężkim dniu zwiedzania, wybierzcie się koniecznie nad rzekę. Phnom Penh położone jest nad ujściem rzeki Tonle Sab do Mekongu. Wzdłuż wybrzeża znajdziecie wszystko, co do takiego wypoczynku może się przydać, a przede wszystkim świeże kokosy z orzeźwiającą wodą kokosową oraz chłodne piwko Angkor, które smakuje idealnie po całym dniu spędzonym w wilgotnym i gorącym klimacie.

 

 

To jak, przekonałem Was do odwiedzenia Phnom Penh, podczas wizyty w Kambodży? A może już tam byliście i możecie się podzielić swoimi wrażeniami? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

 

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.