Panorama Neapolu

Neapol jest miejscem, które często budzi skrajne emocje. Leżące u stóp Wezuwiusza miasto niejednokrotnie uznawane jest za brudne i zaniedbane. Mimo wszystko, ma w sobie pewnego rodzaju czar i potrafi wciągnąć odwiedzających w swój niesamowity klimat. Jeśli wybierzecie się tu na przedłużony weekend, powiedzmy trzydniowy, spokojnie wystarczy Wam czasu na to, żeby zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca w samym Neapolu, ale też wybrać się na wycieczkę na Weuwiusza i do Pompei. Ostatnio pisałem właśnie o tym jak dostać się na jeden z dwóch Włoskich wulkanów, a dziś pokażę Wam dziś co zobaczyć w Neapolu.

Faktycznie jest to miasto specyficzne. Spora część budynków, nawet w centrum, jest albo odrapana albo “upiększona” sprejami i farbami. Po ulicach często walają się papierki i inne plastikowe śmieci. Na pierwszy rzut oka jest po prostu brudno. To co takiego fajnego ma to miasto? Te odrapane budynki, razem z wąskimi uliczkami, tworzą swoisty klimat, który totalnie wciąga. Wszędzie unosi się zapach świeżej pizzy, albo espresso, do którego właśnie ktoś mieli kawę (czasem też trochę zapach kanalizacji :)). Pełno tu tajemniczych zaułków, zaczarowanych klimatycznych ogrodów i stromych krętych uliczek, które prowadzą nie wiadomo gdzie. Warto się tu po prostu zagubić i dać prowadzić duchowi miasta. Ależ to poetycko zabrzmiało!

No dobra, ale do brzegu. Co zobaczyć w Neapolu? Już Wam pokazuję!

Trzy zamki

Chyba najbardziej charakterystyczne zabytki w Neapolu to zamki. Udało mi się zobaczyć w sumie trzy, które znajdują się dość blisko siebie. Nadają miastu specyficznego, trochę średniowiecznego klimatu.

Castel dell’ovo

Stojący tuż nad wodą, na malutkiej wysepce, połączonej z lądem wąską groblą, Castel dell’ovo wzniesiono w XII wieku. Przez dość długi czas funkcjonował jako rezydencja królewska. Nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza zamek jajeczny i pochodzi od starodawnej legendy z czasów Wergiliusza o magicznym jajku. Kiedy poeta zmarł, jajko umieszczono w fundamentach zamku, żeby go dodatkowo wzmocnić.

 

Castel Delle'ovo w Neapolu

 

Castel Nuovo

Zbudowany pod koniec XIII wieku Castel Nuovo odebrał większość funkcji pobliskiemu Jajecznemu Zamkowi. Budowla stała się świadkiem wszystkich najważniejszych wydarzeń w Neapolu, w tym zrzeczenia się tytułu przez Papieża Celestyna V. Zamek stoi w samym centrum miasta przy Piazza Municipio.

 

Castel Nuovo Neapol

 

Castel Sant’Elmo

Chyba mój ulubiony. Głównie za sprawą fantastycznego widoku, jaki się z niego roztacza. Będziecie mogli podziwiać panoramę całego Neapolu, wybrzeże Morza Tyrreńskiego i górującego nad wszystkim Wezuwiusza. Zamek znajduje się na wzgórzu, na które najłatwiej dostać się kolejką szynową. W sumie to już sama przejażdżka jest też fajnym doświadczeniem. Część zamku została wydrążona w skale, a zbudowany został w XIV wieku.

 

Panorama Neapolu

Castel Sant'elmo w Neapolu

 

Co jeszcze warto zobaczyć w Neapolu?

Neapol to oczywiście nie tylko zamki i bliskość Wezuwiusza. W samym mieście jest jeszcze sporo innych miejsc, które warto odwiedzić.

Katedra w Neapolu (Duomo di Napoli)

Najbardziej majestatyczny kościół w mieście. Pod wezwaniem Wniebowstąpienia Marii Panny. Jest dość mocno schowany w wąskiej uliczce i wciśnięty między inne budynki. Przed głównym wejściem znajduje się malutki placyk. Mimo swojego położenia zwraca na siebie uwagę majestatyczną fasadą. Wnętrze jest równie ciekawe i sprawia, że che się tu spędzić chociaż kilka minut. Zawsze można też na chwilę przysiąść w ławce i odpocząć na chwilkę po wielogodzinnym zwiedzaniu.

 

Katerdra w Neapolu

Katedra w Neapolu

 

Galeria Umberto I

Swoim stylem i wyglądem przypomina bardzo galerię Vittorio Emanuele w Mediolanie, jest jednak taka trochę bardziej “normalna”. Starodawna galeria handlowa, zbudowana na planie krzyża, z ozdobnymi ścianami, wysokimi sufitami, pełna sklepów i restauracji. Można się tu schować przed deszczem, albo przysiąść i napić kawy. Warto wpaść po drodze, bo budynek jest naprawdę ładny.

 

Galeria Umberto I Neapol

 

Cmentarz Fontanelle (Cimitero delle Fontanelle)

Bardzo ciekawe, nieco tajemnicze i może nawet lekko przerażające miejsce. Cmentarz Fontanelle został w całości wykuty w skale. Skrywa w sobie pozostałości szczątek około 40 tysięcy ludzi. Powstał w XVII wieku by pomieścić ciała zmarłych podczas panującej w Neapolu Wielkiej Plagi. Później wykorzystany jeszcze w tym samym celu podczas plagi cholery w XIX wieku.

 

Cimitero delle Fontanelle

Cimitero delle Fontanelle

 

Stacje Metra (stacja Toledo)

Neapol słynie też z dość ciekawych stacji metra. Spora część z nich jest bardzo specyficznie ozdobiona. Polecam zrobić sobie wycieczkę i po prostu wysiadać co stację i pospacerować sobie trochę. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki. Szczególnie polecam schody ruchome na stacji Toledo, ale też inne stacje takie, jak: Dante, Municipio i Museo.

Stacja Metra Toledo w Neapolu

Metro w Neapolu

Metro w Neapolu

 

Via dei Tribunali

Jedna z głównych ulic w historycznym centrum Neapolu. Dość długa i wypełniona kramami, sklepami i knajpkami. Bardzo klimatyczna, dość wąska, otoczona wysokimi, typowo włoskimi budynkami. W czasach starożytnych była to główna ulica miasta na osi wschód-zachód. Swój początek bierze w okolicy kościoła San Pietro i biegnie aż do budynku neapolitańskiego trybunału, skąd też wzięła swoją nazwę.

 

Via dei Tribunali Neapol

 

Piazza Plebiscito i Basilica San Francesco di Paola

Jeden z głównych placów w mieście, znajduje się niedaleko wybrzeża. Rozciąga się między budynkami Kościoła San Francesco di Paola oraz Pałacu Królewskiego. Podobno budowę rozpoczęto, żeby uczcić potęgę Napoleona, ale po przejęciu władzy przez Ferdynanda Pierwszego zmieniono nieco koncepcję. Kościół San Francesco di Paola ostatecznie zbudowany został na podobieństwo rzymskiego Panteonu.

 

Piazza Plebiscito Neapol

 

Porta Capuana

Starożytna brama miejska przypominająca trochę swoisty łuk tryumfalny. Nic specjalnego, ale jeśli będziecie w okolicy to warto zajrzeć. 🙂

 

Porta Capuana Neapol

 

I co myślicie? Warto się wybrać? Wiecie już co zobaczyć w Neapolu? A może byliście i dodalibyście coś do listy? dajcie koniecznie znać!

Written by 

12 thoughts on “Co zobaczyć w Neapolu?

  1. O rety, nie wiedziałem, że w Neaopolu są takie piękne stacje metra. W pierwszej chwili myślałem, że to Sztokholm. Neapol mam na liście, bo uwielbiam Włochy, ale póki co nie po drodze mi i zawsze się z nim mijam 🙂

    1. Noo też byłem zaskoczony. Naprawdę ciekawa sprawa. O stacjach w Sztokholmie też słyszałem, muszę się tam wybrać!

  2. Od dłuższego czasu jest sporo bardzo tanich lotów do Neapolu z Berlina – wpis przekonuje mnie, że chyba czas się wreszcie skusić na weekendówkę w tym mieście!
    P.S. – możliwości zjedzenia prawdziwej, neapolitańskiej pizzy również jest niemałą pokusą! 🙂

  3. Ja już od długiego czasu przymierzam się do odwiedzenia Neapolu, szczególnie, że z Wrocławia, w którym mieszkam są bezpośrednie loty. Niestety w czasie pandemii odpuściłem te fajne plany :(. Ale w końcu się wybiorę. Nie oczekuję nic nadzwyczajnego, wystarczy mi przejście się najbardziej znanymi historycznymi ulicami Neapolu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.