Bilbao - Muzeum Guggenheima

Od jakiegoś czasu pokazuję Wam tutaj Kraj Basków. Pisałem już o San Sebastian – przepięknym kurorcie północnej Hiszpanii, oraz o dwóch plenerach Gry o Tron – San Juan de Gaztelugatxe i Zumaia. Dzisiaj chcę Was zabrać do Bilbao – największego miasta w Kraju Basków i stolicy prowincji Bizkaia. Co zobaczyć w Bilbao? Już spieszę z odpowiedzią.

Co zobaczyć w Bilbao?

Samo Bilbao nie jest jakoś niesamowicie dużym miastem i większość miejsc wartych odwiedzenia jest w odległości, którą da się spokojnie pokonać na piechotę. Nie mniej jednak do kilku najlepiej dotrzeć metrem, szczególnie jeśli planujecie wybrać się na plażę i trochę odpocząć. Postaram się Wam pokrótce pokazać, co zobaczyć w Bilbao i jakie miejsca warto odwiedzić. No to zaczynamy!

Bilbao - Muzeum Guggenheima

Muzeum Guggenheima

Symbol miasta. Jak myśleć o Bilbao to własnie o tym mocno futurystycznym budynku. W środku znajduje się hiszpańskie muzeum sztuki współczesnej. Bilety nie są najtańsze – wychodzą po jakieś 17 Euro. Szczegóły nt. możliwości zwiedzania i cennik znajdziecie na oficjalnej stronie muzeum. Bez względu na to, czy wejdziecie do środka, czy nie, to miejsce zapewne będzie jednym z głównych punktów pobytu w mieście. Ogromna, pokręcona i powyginana metalowa fasada robi ogromne wrażenie. Przestrzeń dookoła jest równie ciekawie zaplanowana, z przyjemnym parkiem i kilkoma nietuzinkowymi rzeźbami i instalacjami na czele. Wpadnijcie koniecznie.

Bilbao Muzeum Guggenheima

Bilbao

Casco Viejo

Kolejna część miasta, do której powinniście się udać to Casco Viejo, czyli historyczna dzielnica Bilbao. Jest przepiękna – pełna wąskich, kolorowych uliczek i czarujących placyków. Znajdziecie tam Plaza Nueva – neoklasyczny plac z kolumnami i kilkoma naprawdę świetnymi knajpkami. Niedaleko – katedra świętego Jakuba. Kilka minut spaceru od kościoła traficie też na Teatr Arriaga – majestatyczny gmach opery. Po drugiej stornie rzeki znajdziecie starą stację dworca.

Bilbao Plaza Nueva

Bilbao - Casco Viejo

Bilbao - Arriaga

Bilbao - Stary dworzec

Mercado de La Ribera

Jeśli zmęczeni zwiedzaniem historycznej części miasta będziecie potrzebować chwili odpoczynku i napełniania żołądków przed kolejnymi decyzjami nt tego co zobaczyć w Bilbao, wybierzcie się do znajdującego się nad rzeką Mercado de La Ribera. Nie jest to tylko typowy targ z żywnością, rybami owocami i wszelkiego rodzaju rzeczami, ale też miejsce, gdzie można dobrze zjeść. Odkryjecie tam mnóstwo małych knajpek serwujących naprawdę fantastyczne przysmaki i genialne wino!

Bilbao - Mercado de la ribera

Bilbao - Mercado de la ribera

Puente Vizcaya

Kolejne niesamowite miejsce, położone na północ od Bilbao. Bez problemu dojedziecie tu metrem (do stacji Portugalete albo Penota). A dlaczego takie niesamowite? Bo Most Biskajski to jeden z kilku na świecie mostów gondolowych! Pomysł naprawdę niesamowity. Zamiast standardowego mostu, który musiałby być zwodzony, aby statki mogły wpływać do zatoki, brzegi łączy kursująca między nimi gondola. Mieści tylko kilka samochodów, ale nie blokuje w żadnej sposób na stałe przepływu statków przez rzekę. Wygląda to naprawdę niesamowicie! Dodatkowo sama konstrukcja mostu jest mega ciekawa. Do tego można pospacerować po górnej części mostu i przejść z jednej strony na drugą kładką na wysokości 50m.

Bilbao - Puente Vizcaya

Bilbao - Puente Vizcaya

Spacer nad rzeką

Przespacerujcie się też po prostu wzdłuż nabrzeża. Rzeka idealnie łączy Casco Viejo z Muzeum Guggenheima. Spacerując będziecie mieli po drodze jeszcze kilka całkiem ciekawych miejsc. Na przykład przeciekową architektonicznie kładkę dla pieszych – Puente Zubizuri. Albo stację starodawnej kolejki szynowej Funicular de Artxanda, która zabierze Was na wzgórze z parkiem, z którego roztacza się bardzo przyjemny widok na Bilbao.

Bilbao - Popstrykane Podróże

Bilbao - Puente Zubizuri

Bilbao - panorama

Playa de Barinatxe

Jeśli będziecie chcieli trochę poplażować to wsiadajcie w metro i jedźcie do stacji Larabasterra. Stamtąd już tylko kilka minut spaceru i jesteście na plaży, która jest po prostu przepiękna. Szeroka, piaszczysta, otoczona zielonymi klifami i wysokimi skałami. Do tego spore fale, surferzy i słońce. czego chcieć więcej!?

Bilbao - Plaża

Bilbao Plaża

 

To jak? Skoro już wiecie co zobaczyć w Bilbao to ruszacie na wycieczkę do Kraju Basków?

Written by 

15 thoughts on “Co zobaczyć w Bilbao?

  1. Jakoś do tej pory Muzeum Giuggenheima kojarzylen właśnie tylko z Biblao i aż musiałem sprawdzić czy to Bask (choć nazwisko nie baskijskie 😉) i już wszystko wiem – w każdym razie każde iberysjkie miasto maisto jkaie odwiedziłem miało do pochwalenia się wiele ulicznych dzieł sztuki takiej właśnie współczesnej jak i tradycyjnej, lubię to.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.