Czekoladowe Wzgórza - Bohol

Filipiny to ponad 7000 wysp. Nie jest łatwo zdecydować, które z nich odwiedzić, a zobaczenie wszystkich zajęłoby naprawdę sporo czasu. Jeśli nie macie go za dużo, wybierzcie się na Bohol. Wyspa nie bez powodu nazywana jest Filipinami w pigułce. Znajdziecie tam przepiękne plaże, niesamowite czekoladowe wzgórza, magiczne wodospady i będziecie mieli okazję spotkać jedno z najsłodszych zwierzątek świata, czyli filipińskiego wyraka. Do tego, jeśli lubicie nurkować i obserwować podwodny świat, Bohol będzie idealnym miejscem na tego typu wypady. Zdecydowani na tę wyspę? Zobaczcie, co zobaczyć na Boholu. To będzie moje subiektywne TOP 7.

Alona

Bohol i leżące tuż obok Panglao należy traktować właściwie jak jedną wyspę. Większość zaplecza noclegowego wyspy znajduje się właśnie na Panglao, w okolicy słynnej Alona Beach. Plaża jest całkiem ładna, ale dość mocno zatłoczona, a wzdłuż niej znajdziecie sporo barów, restauracji i sklepików. Stała się już dość mocno skomercjalizowana, ale w wodzie nadal spotkacie dziesiątki rozgwiazd, a jej otoczenie jest naprawdę przyjemne. Jeśli Wasz hotel będzie blisko, wpadnijcie zobaczyć co i jak. Jeśli jednak będzie poszukiwali bardziej rajskiej plaży, wpadnijcie koniecznie na plażę Dumaluan, opisaną poniżej, Koszt tricykla z Alony na Dumaluan to około 150 PHP (10 PLN).

Alona Beach - Bohol

Dumaluan

Chyba najpiękniejsza plaża, jaką widziałem w życiu. Zielone palmy, biały piasek, turkusowa woda. Jak na tak pięknie miejsce jest tam wyjątkowo mało ludzi, wystarczy odejść kilkadziesiąt metrów w jedną, albo drugą stronę, aby zostać właściwie samemu. Woda jest cieplutka, pełna rozgwiazd i dość płytka. Jest tu też zacumowanych zdecydowanie mniej łódek niż przy Alonie. Można tu cudownie wypocząć.

Ciekawostki o Filipinach - Popstrykane Podróże

Plaża Dumaluan - Bohol

Tarsier Sanctuary

To filipiński wyrak, zwany też tarsjuszem. Chyba najsłodsze zwierzątko, jakie widziałem w życiu. Ten natywny dla Filipin mały ssak osiąga maksymalnie 16 centymetrów “wzrostu” i waży do 160 gram. Jest zwierzątkiem aktywnym w nocy a jego wielkie oczy pomagają mu w nocnych polowaniach. Co ciekawe, gałki oczne ma nieruchome, ale natura wynagrodziła mu to giętką szyją – potrafi odwrócić ją o 180 stopni.
Żeby go zobaczyć na  Boholu najlepiej  wybrać się do Philippine Tarsier Sancturay, położonego obok miasteczka Corella. Jest to miejsce oficjalnie wspierane przez filipiński rząd i fundację ochrony wyraków. Tam macie pewność, że zwierzątka, które spotkacie są traktowane z należnym im szacunkiem.

Wyrak - Bohol

Czekoladowe Wzgórza

Prawdziwy symbol Filipin. Czekoladowe Wzgórza, położone w środku wyspy robią niesamowite wrażenie. Czekolada w nazwie pochodzi od ich koloru, który można zobaczyć w porze suchej. Wtedy roślinność, która je porasta przybiera brązowy kolor. Przez pozostałą część roku pagórki są zielone, ale nadal robią ogromne wrażenie.

Ciekawostki o Filipinach - Popstrykane Podróże

Sipatan Twin Hanging Bridge

Wcale nie jest tak łatwo po nim chodzić! Bliźniaczy bambusowy most nad rzeką Loboc, to niezła dawka adrenaliny. Barierki są na wysokości kolan, a bambus ugina się pod stopami dość wyraźnie.

Wiszący Most - Bohol

Wiszący Most - Bohol

Rejs Rzeką Loboc

Jeśli po drodze zgłodniejecie, wybierzcie się koniecznie na godzinny rejs rzeką Loboc. Łódka pełna ludzi, bufet all-you-can-eat i muzyka na żywo. Czy jest to przeżycie rodem z wiejskiego wesela? TAK, Czy ma swój urok? TAK! Jeśli nie macie niesamowicie napiętego grafiku to możecie odpocząć i najeść się za równowartość 35 złotych!

Rzeka Loboc - Bohol

Zipline

Adrenalina i niesamowite przeżycie. Kilkaset metrów na tyrolce nad palmowym lasem i płynącą rzeką. Warto.

Loboc Zipline - Bohol

Danao

Plaża Danao. Hmmm długo zastanawiałem się, co o niej napisać. Możecie się tu wybrać na zachód słońca. W ciągu dnia o plażowaniu nie ma mowy. Milion łódek, właściwie brak pisaku i masa syfu w wodzie. Ale spacer na zachód przez filipińską wioskę, był całkiem spoko.

Danao Beach

To jak Jechalibyście? Skusiły Was te widoki? A może już byliście i dodalibyście coś do listy ‘co zobaczyć na Boholu’?

Written by 

14 thoughts on “Filipiny – Co zobaczyć na Boholu?

  1. Jasiek w raju! To wszystko wygląda wręcz nieziemsko, chociaż ja bym się trochę bał tych zwierzątek. 😛 Mosty z bambusa chyba też odpadają, ale dla takich zachodów słońca zniosę każdy syf! 🙂

  2. Po tych Twoich postach upewniam się tylko w jednym. Że Filipiny wyglądają bardzo rajsko! I że gdybym poszukiwała pięknych plaż, to właśnie tam! Wyraki słodkie, czekoladowe wzgórza wyglądają ekstra, tak samo te mostki! No po prostu rewelacja dla szukających egzotyki :-))

  3. Ja chcę na Filipiny! Już, teraz, natychmiast! 😁 To jedna z piękniejszych plażowych destylacji na świecie ❤️ Tym postem odswieżyłeś moje cudowne wspomnienia z pobytu w tym kraju . Dzięki 😀

  4. Na Bohol nie dotarłam i do tej pory żałuje, że nie zobaczyłam wyraka oko w oko 😉 Muszę kiedyś powrócić na Filipiny. Dla interioru Luzonu raz jeszcze i dla wyraka 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.