popstrykane podróże - berlin na weekend

Na sylwestra wybrałem się ze znajomymi do Berlina. Mimo, że pogoda nie była idealna, udało nam się sporo zobaczyć. Jeśli się postaracie, dacie radę zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca w ciągu jednego dnia. Dwudniowy weekend będzie idealny. Niestety, w związku z okresem sylwestrowym oraz licznymi remontami, niektóre atrakcje, jak na przykład Brama Brandenburska, były częściowo zasłonięte. Zobaczenie innych w pełnej okazałości uniemożliwiła nam pogoda. Niemniej jednak, udało mi się przygotować dla was listę TOP 15 miejsc, które, moim zdaniem warto odwiedzić decydując się na Berlin na weekend. Oczywiście są też zdjęcia! 🙂

1. Brama Brandenburska

Prawdziwy symbol Berlina. Każdy chyba widział na zdjęciu i każdy, kto był w Berlinie, odwiedził to miejsce. Zbudowana została w XVIII wieku, w miejscu starej bramy miejskiej, na rozkaz pruskiego księcia Fryderyka Wilhelma II. Jako, że Brama znajduje się w samym centrum miasta, niestety podczas mojej wizyty dookoła budowano właśnie sylwestrową scenę, co znacznie wpływa na to, co widać na zdjęciu ☺

Berlin na weekend

2. Pomnik pomordowanych Żydów Europy

Niedaleko Bramy Brandenburskiej znajdziecie Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, który upamiętnia wydarzenia II Wojny Światowej. Monumentalne miejsce, zrobione z wielkim rozmachem i bardzo mocno symboliczne. Na 19 tysiącach metrów kwadratowych znajduje się tu ponad 2711 betonowych bloków (tyle ile stron ma Talmud), ustawionych w równych szeregach. Każdy z nich ma inną wysokość – te najwyższe nawet 4,7 m. Między blokami ukryte są wybrukowane ścieżki. Całość robi ogromne wrażenie i myślę, że jest to obowiązkowy punkt każdej wizyty w Berlinie.

Berlin na weekend

Berlin na weekend

Berlin na weekend

3. Reichstag (ze szklaną kopułą)

Gmach parlamentu Rzeszy znajdziecie również niedaleko Bramy. Warto się tu wybrać, żeby sobaczyć sam budynek, ale najfajniejsza jest szklana kopuła widokowa na jego dachu. Wizyta jest całkowicie bezpłatna, jednak trzeba się wcześniej zapisać na konkretny termin i godzinę. Konieczne jest też posiadanie przy sobie ważnego dokumentu ze zdjęciem. Przed samą wizytą czeka Was kontrola bezpieczeństwa (taka jak na lotnisku), potem krotki spacer i wjazd windą na dach budynku. Potem zostaje już tylko spacer w górę kopuły i podziwianie widoków.

Reichstag

Reichstag

Reichstag

4. Oberbaumbrucke

Ceglany most z charakterystycznymi wieżyczkami. Z jednej strony, ścieżka dla pieszych jest zadaszona. Polecam Wam jednak iść drugą stroną, żeby w pełni móc podziwiać tę niesamowitą budowlę. Będziecie przy okazji mieli bardzo przyjemny widok na przepływającą dołem Szprewę, a w oddali zobaczycie berlińską wieżę telewizyjną w pełnej okazałości. Kolorytu dodają przejeżdżające górnym piętrem mostu żółte pociągi metra.

Berlina na weekend

Berlina na weekend

5. East Side Gallery

East Side Gallery to nic innego, jak ogromna galeria sztuki na wolnym powietrzu. Nie jest to jednak zwykłą galeria, ponieważ obrazy i rysunki namalowano na stojącej tu, długiej na 1300 metrów części Muru Berlińskiego. Na całej długości znajduje się 105 obrazów, a najbardziej znany chyba jest pocałunek Breżniewa i Honeckera namalowany przez Dimitrija Vrubla.

Berlin na weekend

Berlin na weekend

6. Wieża Telewizyjna

Kolejnym znanym symbolem Berlina jest wieża telewizyjna. Znajduje się w centrum miasta, tuż obok Alexanderplatz. Ma 368 metrów wysokości i tym samym jest najwyższym budynkiem w Niemczech. Na 203. metrze wieży znajduje się taras, z którego można podziwiać panoramę Berlina. Niestety, przez warunki pogodowe, podczas mojej wizyty w niemieckiej stolicy, nie było większego sensu na niego wjeżdżać, ale podejrzewam, że widok byłby super.

Berlin na weekend

7. Wiehnachtsmarkt – Świąteczny Targ

Niemcy słyną z klimatycznych targów świątecznych. Jeśli będziecie w Berlinie w terminie około bożonarodzeniowym, koniecznie zajrzyjcie w okolice placu obok Kaiser Wilhelm Memorial Church. Po ataku z furgonetką na targu w 2016 roku, cała okolica wyłączona jest z ruchu kołowego i naprawdę można się czuć bezpiecznie. Znajdziecie tu mnóstwo straganów z pysznym jedzeniem, klimatyczne oświetlenie, grzane wino, piwo i całą serię sklepików z pamiątkami. To miejsce chyba najbardziej zapadło mi w pamięci z całego Berlina.

Berlin na weekend

Berlin na weekend

Berlin na weekend

Berlin na weekend

8. Checkpoint Charlie

Charlie to nazwa nadana przez Aliantów najbardziej znanemu przejściu pomiędzy Berlinem Wschodnim a Zachodnim w czasach Zimnej Wojny. Dziś miejsce stało się symbolem tego okresu i jest jedną z najbardziej obleganych atrakcji turystycznych Berlina. Spotkacie tu żołnierzy w mundurach, z którymi można sobie zrobić zdjęcie, a nawet dostać od nich pieczątkę do paszportu. Niedaleko znajduje się też małe muzeum z informacjami o Murze Berlińskim i mnóstwem zdjęć z tamtego okresu.

Berlin na weekend

Berlin na weekend

9. Alexanderplatz

Duży, pełny ludzi plac w centrum Berlina, oraz punkt przesiadkowy wszystkich środków komunikacji. Tuż obok stoi się słynna wieża telewizyjna, a w około samego placu znajdziecie mnóstwo sklepów, kawiarni i restauracji.

Berlin na weekend

10. Postdamerplatz i Sony Center

Główne skrzyżowanie i punkt przesiadkowy Berlina z dworcem kolejowym. W spacerowej odległości od Bramu Brandenburskiej oraz Centrum Handlowego Berlin Mall. Tuż obok – Sony Center – kompleks budynków, z główną niemiecką siedzibą Sony oraz Kinem i Restauracjami.

Berlin na weekend

Berlin na weekend

Berlin na weekend

11. Czerwony Ratusz

Charakterystyczny ceglany budynek – siedziba urzędowania Burmistrza Berlina oraz lokalnych władz. Zbudowany w połowie XIX w został mocno zniszczony podczas Wojny. Odbudowano go według oryginalnych planów w latach ’51-’56.

Berlin na weekend

12. Ampelmann

Znajdziecie go na większości przejść dla pieszych w Berlinie. Nie widziałem chyba jeszcze bardziej uroczego “chłopka” ze świateł niż ten 🙂 Jest na tyle popularny, ze ma nawet swoje sklepy z gadżetami i jest prawdziwym symbolem niemieckiej stolicy.

Berlin na weekend

13. Berliner Dom

Ewangelicka Katedra z przełomu XIX i XX wieku. Co ciekawe, zaprojektowana przez architekta pochodzącego z Pszczyny. Jest to największy obiekt sakralny w Berlinie i jest centrum, wokół którego skupia się niemiecki protestantyzm.

Berlin na weekend

14. Mustafa’s Gemuse Kebap

Nigdy nie jadłem pyszniejszego kebabu! U Mustafy dwie rzeczy są pewne – gigantyczna kolejka i niepowtarzalny smak. Niebo w gębie za 5 EUR! Czas oczekiwania w kolejce – 30 minut do 2h. 🙂 Należy uzbroić się w dobre towarzystwo i kilka piwek, ale satysfakcja gwarantowana. Czekanie w tej kolejce to może być dobry sposób na początek wieczoru, zamiast tradycyjnej posiadówy w knajpie. Spróbujcie, nie będziecie żałować!

Berlin na weekend

Berlin na weekend

Berlin na weekend

15. U-Bahn i Stacja Wittenbergplatz

Berlińskie metro jest jedyne w swoim rodzaju i ma genialny klimat. W połączeniu z S-Bahn, to główny środek transportu dla mieszkańców stolicy. Każda stacja ma swój niepowtarzalny wygląd. Po prostu wsiądźcie i przejedźcie się – tunele, mosty, nowoczesne pociągi i super wrażenia. A jeśli nie jesteście super fanami metra, to i tak do niego prędzej czy później traficie, bo to najlepsza metoda na poruszanie się po Berlinie. Jak już będziecie jeździć, koniecznie zatrzymajcie się chociaż na chwilę na stacji Wittenbergplatz – bardzo przyjemny budynek, z listy niemieckich zabytków, który powstał w latach 1911-1913.

Berlin na weekend

Berlin na weekend

Berlin na weekend

Berlin na weekend

A teraz uzbrojeni w listę ruszajcie na weekend do Berlina! Berlin na weekend to naprawdę dobra opcja!

Written by 

7 thoughts on “Berlin na weekend – TOP 15 miejsc, które warto odwiedzić

  1. Nie wiem czy w 100% przekonam się do Berlina, ale w sumie chętnie wybrałabym się tam raz jeszcze – już tak bardziej na spokojnie. Z drugiej strony chyba wolałabym jednak Bawarię, która cały czas czeka na liście :). Swoją drogą – fajnie zebrałeś te wszystkie pozycje – idealne dla kogoś kto planuje 2-3 dni w tym mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.